Úvodní stránka | Region Beskydy (Foto: Pavel Szabo)

Osobnosti

 Saliger Rudolf
Saliger Rudolf

Dvorní rada, diplomovaný inženýr, doktor technických věd, narozen 1. 2. 1873 v Leskovci, zemřel 31.1. 1958 ve Vídni. Byl profesorem pro železobetonové stavebnictví a v letech 1924 - 1925 a 1938 rektorem vysoké školy technické ve Vídni.

Bartoš Břetislav
Bartoš Břetislav

Byl malíř a grafik. Břetislav Bartoš se narodil v chudé valašské rodině malíře – ornamentalisty, jenž se podílel na výzdobě útulen na Pustevnách. Již od dětství se projevovalo jeho nadšení pro barvy a malování, stejně jako okouzlení valašským folklórem a pověstmi.

Bartošová Iveta
Bartošová Iveta

Patří k nejúspěšnějším českým zpěvačkám 80. a 90. let. V letech 1986, 1990 a 1991 se stala Zlatou slavicí, v letech 1987, 1988, 1989, 1999 a 2000 se v kategorii zpěvaček umístila na druhé příčce. Několikrát zvítězila také v televizní anketě TýTý. Česká akademie populární hudby Ivetu Bartošovou dvakrát nominovala na Výroční hudební cenu.

Burian Zdeněk
Burian Zdeněk

Byl český malíř a ilustrátor dobrodružných knih. Proslul zejména svými paleontologickými rekonstrukcemi společně s profesorem Josefem Augustou. Jeho výtvarného talentu si všimli již na základní škole, ve 14 letech byl (na doporučení ilustrátora Jana Gotha a Maxe Švabinského) přijat na Akademii výtvarných umění, přímo do druhého ročníku. Na škole vydržel ale pouze necelé 2 roky a už v šestnácti se začal živit jako ilustrátor.

Dobeš Pavel
Dobeš Pavel

je český folkový písničkář. V 60. letech 20. století hrál v Ostravě bigbeat. V dalších letech se orientoval na country a folkovou hudbu. Jarmila byl jeho první velký hit v roce 1981. Jeho hudebním partnerem je Tomas Kotrba.

Dolinová Michaela
Dolinová Michaela

(narozena v Třinci, 16. března 1964)[1] je česká herečka, moderátorka a známá rosnička vystupující na televizi Nova. Je absolventkou Pražské konzervatoře.

Duša Ferdiš
Duša Ferdiš

Se pracemi z oblasti knižní kultury představuje jako tvůrčí osobnost, jež byla schopna přijímat podněty ze soudobé výtvarné kultury. Zároveň je knižní kultura sférou, vyjevující umělcovo klopotné a svízelné přemáhání vnějších problémů, zvláště pak snahu nalézt uplatnění v uměleckém centru, dostát širšího ohlasu a většího spektra tvůrčích úkolů. Ač to zní div ne neuvěřitelně, Duša nesmírně usiloval o vymanění se ze svazujícího prostředí Ostravska.

Freud Sigmund
Freud Sigmund

(6. května 1856, Příbor – 23. září 1939, Londýn) byl známým česko-rakouským lékařem a psychiatrem. Proslul především jako autor teorie psychoanalýzy. Byl nejstarším ze šesti dětí z třetího manželství židovského obchodníka s látkami Jácoba Freuda s Amálií Nathannovou. Narodil se do společenství asimilovaných židů v Moravském Příboře. Od roku 1859 však rodina žila ve Vídni. Freud jako malý nechodil do školy, základní vzdělání získal doma. V deseti letech nastoupil na střední školu, později známou jako Sperlovo gymnázium, patřil zde k nejlepším žákům, stal se primusem a absolvoval s vyznamenáním.

Janáček Leoš
Janáček Leoš

Narozen 3. července 1854 ve škole, v té jizbě, co se dívá jedním oknem na kostel a druhým na pivovar", jako deváté z dětí hukvaldského učitele Jiřího Janáčka, vykročil na Hukvaldech do života umělec, který celým svým jedinečným dílem vzdal hold tomuto krásnému koutu Moravy.

Jirko Miloš
Jirko Miloš

Byl český redaktor, básník, knihovník a překladatel. Po studiích na gymnáziu ve Valašském Meziříčí (1911–1919), které byly přerušeny vojenskou službou v I. světové válce, studoval moderní filologii na Karlově univerzitě v Praze a v Bratislavě, kde studia v roce 1924 ukončil. Do roku 1930 redaktorem Českého slova, do roku 1940 knihovníkem hlavního města Prahy, kdy byl zatčen a až do konce války vězněn jako člen domácího odboje. V pražské knihovně pracoval i v letech 1945–1948.

Kalandra Záviš
Kalandra Záviš

Byl český divadelní a literární kritik, historik a novinář, představitel umírněného komunismu, jedna z obětí komunistického teroru. Vystupoval pod pseudonymy J. Pokorný, J. Albert, J. Bitnar, J. Krejčí aj.

Knebl Jan
Knebl Jan

Sochař a malíř. absolvoval Odbornou školu pro zpracování dřeva ve Valašském Meziříčí. Krátkou dobu pracoval u sochaře Pohlnera ve Dvorcích a poté studoval ve Vídní, ve Znojmě a v Budapešti. Motivy pro své sochy i obrazy čerpal z valašského kraje.

Martínek Vojtěch
Martínek Vojtěch

Byl český spisovatel. Po absolvování gymnázia v Ostravě studoval v Praze a v Bonnu. Pracoval jako středoškolský učitel v Ostravě. S Ostravskem byl spjat rodově i literárně. Byl dramaturgem ostravského divadla a jednatel a předseda Moravského kola spisovatelů.

Mendel Johann Gregor
Mendel Johann Gregor

Narodil se 20.července 1822 v rodině sedláka v obci Hynčice, nyní součástí obce Vražné (okres Nový Jičín) na Moravě. Mateřským jazykem Mendela byla němčina. Po absolvování základní školy v Hynčicích a gymnázia v Opavě se v roce 1840 zapsal na Filozofický ústav Univerzity v Olomouci. V roce 1843 byl přijat jako novic do augustiniánského kláštera sv. Tomáše na Starém Brně. Tehdy obdržel řádové jméno Gregor. Brněnští augustiniánim byli vzdělanci, kteří se tehdy podíleli na univerzitní a gymnaziální výuce na území monarchie. V té době zaujímali významné postavení ve vědeckém a kulturním životě na Moravě.

Merta Vladimír
Merta Vladimír

Je známý sochař a básník, narodil se 16.5.1957 ve Frýdku Místku. Vastudoval AVU, obor malířství v Praze roku 1983.

Palacký František
Palacký František

Se narodil 14. 6. 1798 v Hodslavicích. Svým dílem položil základy moderní vědecké české historiografie. V roce 1868 položil základní kámen ke stavbě Národního divadla v Praze. V politice prosazoval myšlenky austroslavismu - vytvořit z rakouské monarchie federativní stát s rovnocennými politickými a národními právy.

Pavlásková Irena
Pavlásková Irena

Režisérka, která se narodila 28.1.1960 ve Frýdku Místku. Natočila řadu úspěšných filmů, jako například Čas sluhů, Bestiář atd.

Polášek Albín
Polášek Albín

Byl český sochař. Vyučil se ve Vídni řezbářem, studoval v Římě a odešel do USA, kde se stal profesorem na akademii v Chicagu a vytvořil řadu sochařských děl. Jezdíval na dovolenou do Frenštátu.

Redl Vlasta
Redl Vlasta

Je český zpěvák, textař, skladatel a multiinstrumentalista (hraje na kytaru, klávesy, piáno, mandolínu, tamburínu a další nástroje). Ve své tvorbě dokázal osobitě skloubit rock, bigbít, folk a lidovou hudbu. Píše také scénickou hudbu a produkuje, podílel se na téměř 60 albech. Žije na svém statku Tramtárie v Kobeřicích u Brna na úpatí Ždánického lesa.

Strnadel Josef
Strnadel Josef

Byl český spisovatel a literární teoretik. Psal pod různými pseudonymy. Knižně debutoval románem Rok pod horami (1945).

Tomášek František
Tomášek František

Byl katolický kněz, pedagog a teolog, apoštolský administrátor pražské arcidiecéze (1965-1977) a 34. arcibiskup pražský a primas český (1977-1991).

Veith Eduard
Veith Eduard

Umělec středoevropského prostoru, o kterém se dlouhá léta mlčelo. A přitom patřil, podobně jako Julius Berger či Hugo Baar, mezi výrazné představitele moravských Rakušanů či německých Moravanů ve Vídni. Ačkoli získával uznání svého malířského umění právě koncem minulého století, tedy v období vypjatého národního nacionalismu, patřil k oněm osobnostem, kteří mysleli a jednali bez národnostního podtextu. Eduard Weith, absolvent vídeňské Uměleckoprůmyslové školy, se řadí mezi představitele realismu závěru 19. století.

Zátopek Emil
Zátopek Emil

Vynikající běžec dlouhých tratí byl právem zařazen mezi nejlepší světové atlety 20. století. Narodil se 19. 9. 1922 v Kopřivnici a během své sportovní kariéry překonal 18 světových rekordů. Na olympijských hrách v Londýně v roce 1948 získal jednu zlatou a jednu stříbrnou medaili, ale největší slávu si vydobyl na OH 1952 v Helsinkách, kde vyhrál 3 zlaté medaile v běhu na 5 a 10 km a v maratonu.

 
Máte-li zájem o informace z dopravy či informace o počasí, možnostech ubytování či nabídku práce, navštivte portál turistického regionu Severní Moravy a Slezska.